تجهیزات پزشکی شعبانی

واردکننده مستقیم زئولیت های اکسیژن ساز

خانه دستگاه های اکسیژن ساز


دستگاه های اکسیژن ساز

یکی از روش های درمانی، اکسیژن تراپی است. در این روش، درصد اکسیژن تنفس شده توسط بیمار نزدیک به ۱۰۰ درصد است که تقریباً پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود در هوا است. همچنین با در نظر گرفتن فشار اکسیژن، این روش تا ۱۵ برابر اکسیژن به بیمار می رساند. مازاد اکسیژن تنفس شده از طریق ریه ها در پلاسمای خون حل شده و سپس توسط خون به هریک از قسمت های بدن منتقل می شود. این روش می تواند زندگی بیمار را نجات دهد و در برخی دیگر می تواند بهبود و بازسازی بافت ها را تسریع کند

 

چه کسانی باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند؟

زمانی که اکسیژن هوا به زیر ۱۰ درصد برسدمغز دچار تورم می شود وقتی که میزان اکسیژن مصرفی به کمتر از ۶درصد می رسد حیات فرد در معرض خطر قرار می گیرد . زمانی که برای فرد اکسیژن شروع می شودعلایم شروع به بهبود می کند.اگر بهبود رخ ندهد باید به عوارض ناشی از کمبود اکسیژن فکر کرد واین به معنای پیش آگاهی ناخوشایند است.

کمبود اکسیژن در بدن به طور کلی هیپوکسی نامیده می شود.علامت بالینی مهم آن سیانوز یا کبودی لبها و صورت است. کاهش اکسیژن رسانی منجر به تورم و آسیب بافت ها می شود که اگر ادامه پیدا کند در نهایت منجر به مرگ سلول و آسیب اندام می شود.

از آنجا که سلولهای مغز حساسیت بالایی نسبت به مصرف اکسیژن دارد اولین جا بافت مغز است که بیش از چند دقیقه دوام نمی آورد.و اگر سریع جبران نشود منجر به آسیب غیر قابل بازگشت سلولی و در نهایت مرگ مغزی می شود.

متخصصان بیماری ریوی تاکید می کنند که بکارگیری و استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران ریوی ضروری است به طوری که ترخیص بیماران ریوی از بیمارستان منوط بر استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در محیط خانه است.

دستگاه اکسیژن سازیکی از ابزارهایی است که بیماران ریوی،پنومونی ،قلبی ،آسمی وحتی افراد سالم جهت رفع خستگی روزانه می توانند از آن استفاده کنند. این ابزار به روش جذب مولکولی اکسیژن خالص را از هوای ورودی جدا کرده و پس از مرطوب نمودن آن توسط یک سوند در اختیار بیمار قرار می دهد.

 

مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

 • اطمینان از خلوص اکسیژن
 • تنظیم و تصفیه گردش خون برای سالمندان و کودکان
 • کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و جلوگیری از افزایش فشار خون و مبارزه با بیماری‌های آسمی یا هر مشکل تنفسی
 • رساندن جریان خون کافی به بافت بدن و تنظیم آن
 • ایجاد شفافیت و زیبایی بخشیدن به پوست
 • جلوگیری از استرس و تنش‌های روزمره و تاخیر در روند پیری
 • مورد استفاده برای خانم‌های باردار جهت کمک به رشد و سلامت سیستم عصبی جنین
 • تقویت حافظه و افزایش طول عمر
 • بازگرداندن عملکرد نرمال به ریه‌های آسیب دیده اشخاص سیگاری

 

دستگاه اکسیژن ساز

 

دستگاه اکسیژن ساز یکی از مهمترین دستگاههای کمک تنفسی  جهت بیماران  تنفسی در منزل می باشد.

با پیشرفته تر شدن تکنولوژی و ورود تجهیزات پزشکی به منازل بیماران جهت سهولت در نگهداری بیمار درمنزل ، دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی از مهمترین دستگاههای تولید شده بدین منظور می باشد.

دستگاه اکسیژن ساز ، از تکنیک بسیار ساده جهت فراهم اوردن اکسیژن مورد نیاز بیمار، استفاده می نماید.

دستگاه اکسیژن ساز ، توسط پمپ مخصوص ، هوای درون اتاق را مکیده و سپس از محفظه های پودر زئولیت عبور می دهد و پودر زئولیت ، اکسیژن 21 درصد موجود در هوای ورودی را از گازهای دیگر هوا جدا کرده و به سمت محفظه های دیگر هدایت می نماید.

کمپرسور موجود در دستگاه اکسیژن ساز، فشار و درصد اکسیژن را در محفظه ها بالا برده و خلوص اکسیژن داخل انها را به 94 درصد و فشار انرا به حدود 230 میلیمتر جیوه می رساند.

اکسیژن از درون محفظه نگهداری به پشت فلومتر جلوی دستگاه هدایت شده و از نازل مخصوص به سمت بینی و دهان بیمار هدایت می گردد.

توجه به نکاتی اساسی راجع به دستگاه اکسیژن ساز ضروری می باشد :

 • خلوص اکسیژن خروجی اکسیژن ساز معمولا بین 93 تا 95 درصد می باشد.
 • دستگاه بطور عادی اگر روشن باشد و به بیمار متصل نباشد هیچگونه اکسیژنی را به فضای اتاق اضافه نمی نماید.
 • اکسیژن ساز خانگی با برق کار کرده و فاقد باتری و یا سیلندر ذخیره

می باشد و به محض قطع شدن برق عمل دستگاه متوقف می گردد.

 • فیلترهای ورودی دستگاه اکسیژن ساز 2 نوع فیلتر می باشد . فیلتر اول از جنس اسفنج متخلخل پلی اورتان یا همان ابر صنعتی می باشد و قابل شستشو بوده و می بایست هر هفته یکبار شسته شود و فیلتر دوم از جنس کاغذ فیلترهای HEPA می باشد و حداقل هر 6 ماه یکبار می بایست تعویض گردند.

 

 • دستگاه اکسیژن ساز هیچگاه به پهلو قرار نگرفته و یا حمل نگردد ، زیرا بدلیل معلق بودن موتور کمپرسور داخل دستگاه ،احتمال سقوط موتور و خرابی پمپ می باشد.

 

 • در قسمت خروجی اکسیژن دستگاه ،لیوان مانومتر می باشد که اکسیژن خروجی از داخل آن عبور کرده و مرطوب می گردد . ای لیوان  می بایست تا یک سوم داخل ان اب مقطر یا جوشیده ریخته شود و هر 10 روز یکبار سوراخهای نازل شلنگ داخل لیوان ،جرم زدایی شده و یا توسط سوزن یا وسیله تیز ، سوراخهای آن باز گردد.

 

اکسیژن ساز پرتابل وسیله دیگری می باشد که جهت استفاده بیمار در بیرون از منزل طراحی و تولید گردیده است .

اکسیژن ساز پرتابل از همان مکانیزم عمومی تولید اکسیژن استفاده می نماید و لی تفاوت آن در کوپک بودن اندازه و وزن دستگاه و نیز مجهیز بودن به باتری شارژی داخلی می باشد. در حین متصل بودن دستگاه به برق 220 ولت شهری و یا 12 ولت فندکی اتومبیل باتری شارژی داخل دستگاه ، شارژ می شود تا در مواقع مورد نیاز ، برق دستگاه را تامین نماید.

اکثر دستگاههای اکسیژن ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPULS استفاده می ننمایند . این سیستم به توسط سنسورهای فشار بسیار حساس داخل دستگاه دم و بازدم بیمار را تشخیص می دهد و در هنگام دخ اکسیژن را خارج و در هنگام بازدم آنرا قطع می نماید. این تکنیک موجب صرفه جویی در مصرف انرژی دستگاه و نیز سهولت تنفس بیمار می گردد.

اکسیژن ساز خانگی در مدلهای 3 و 5 و 6 و 7 و 8 و 10 لیتر در دقیقه تولید و عرضه گردیده است .

منظور از 3 و یا 5 لیتر در دقیقه حجم و فلوی اکسیژن  ماکزیمم تولیدی دستگاه می باشد.

برای بیماران با مشکلات اسم حاد و مزمن و یا مشکلات غیر حاد تنفسی دستگاه 3 و 5 لیتر مناسب می باشد.

دستگاههای 3 لیتری همگی ساخت چین می باشد و هیچگونه دستگاه 3 لیتری غیر چینی در بازار موجود نیست .

دستگاههای 5 لیتری چینی را می توان تا حداکثر 15 ساعت در روز استفاده کرد و برای بیماران ونتیلاتوری و یا کسانی که بصورت 24 ساعته از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می نمایند به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.

خلوص اکثر دستگاههای چینی در فلوی 5 لیتر در دقیقه به میزان 40 درصد کاهش می یابد.

بیماران حاد ریوی و یا سرطانی و یا تخریب ریه و نیز موارد بیماریهای تهاجمی مانند ALS و MS و یا بیماران منتظر پیوند ریه با تخریب بالای 60 درصد ریه می بایست از دستگاههای اکسیژن ساز با ظرفیت 7 تا 10 لیتر در دقیقه استفاده نمایند.

 

اکسیژن ساز چیست؟

 

تغلیظ کننده اکسیژن یا همان دستگاه اکسیژن ساز یک وسیله برقی است برای فراهم کردن اکسیژن مورد نیاز بیماران با تغلیظ کردن هوای محیط  به اکسیژن خالص. هوایی که ما تنفس میکنیم به طور عمده از نیتروژن (۷۸%) و اکسیژن (۲۱%) تشکیل شده است. این ماشین با کمپرس کردن هوای داخل اتاق نیتروژن آن را از بین برده و اکسیژن پزشکی بالای ۹۵% در اختیار بیمار قرار می­دهد.

 

براساس اصل جذب سطحی نوسانی در فشار مشخص این مدل دستگاه های  تانسته اند به طور گسترده ای برای اکسِژت درمانی مخصوصا با این نکته حضور اکسیژن مایع و اکسیژن فشار بالا بسیار خطرناک می­باشد. اکسیژن ساز کاملا می­تواند جایگزین مناسبی برای کپسول اکسیژن باشد با این تفاوت که وابستگی بسیار طیادی به برق دارد. البته مدل هایی هم موجود است که با باطری کار می­کند ولی نوانایی خالص سازی کمتری دارد.

چه زمان استفاده می­شود؟

 

بیمارانی که دارای نارسایی ریوی از جمله COPD و ILD و غیره  می باشد و به طور کلی بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان از حالت عادی پایین تر است.  اکسیژن ساز زمانی مورد استقاده قرار میکیرد که بیمار برای بالابردن اکسیژن خون خود نیاز به اکسیژن اضافی داشته باشد. ساعات استفاده از دستگاه را تنها پزشک مشخص می­کند و این ساعات بین ۱ الی ۲۴ ساعت در روز می­تواند باشد. به عنوان یک توصیه جدی این مهم را باید بهش توجه کرد که پس از تجویز پزشک به سرعت باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد.

نحوه کارکرد چگونه است؟

 

در نگاه اول مکانیزم کارکرد اکسیژن ساز بسیار ساده است. هوای اتاق را میگیرد، نیتروژن آن را از بین میبرد و اکسیژن طبی بالای ۹۵ درصد به ما می­دهد. از آنجایی که نیتروژن با ۷۸% و اکسیژن با ۲۱ % عناصر اصلی تشکیل دهنده هوای محیط می­باشند با از بین بردن نیتروژن ما می­توانیم بین ۹۰-۹۵% اکسیژن خالص داشته باشیم.

 

کارکرد در ۴ مرحله ساده:

۱- هوای اتاق وارد دستگاه می­شود.

۲-نیتروژن موجود در هوا یا جذب سططحی می­شود یا  از به دام می­افتد.

۳- خروجی اکسیژن را بر حسب لیتر بر دقیقه تنظیم میتوان کرد.

۴- اکسیژن با خلوص۹۰-۹۵% توسط ماسک یا نازل به بیمار انتقال داده می­شود.

انواع اکسیژن ساز

 

اکسیژن ساز ایستا یا خانگی

اکسیژن ساز ایستا که به اکسیژن ساز خانگی نیز معروف است مدلی می­باشد که تنها با برق شهری کار میکند. تمامی اکسیژن ساز های خانگی مانند کپسول اکسیژن جریان اکسیژن را به صورت پیوسته در اختیاز بیمار قرار می­دهند. این مدل دستگاه ها را بخاطر اینکه نمیتوان با خود حمل کرد و  نیازمند برق شهری می­باشد، دستگاه اکسِزن ساز خانگی می­نامند البته با وزنی در حدود ۱۳ الی ۲۸ کیلوگرم و با استفاده چرخ­هایی که شرکت­های تولید کننده برای این مدل دستگاه ها تعبیه کردند استفاده از این مدل دستگاه ها منزل بسیار مناسب می­باشد.

 

دستگاه اکسیژن ساز همراه

این مدل دستگاه ها بسیار شبیه دستگاه های خانگی می­باشند با این تفاوت که به جز برق شهری توانایی کارکرد با برق باطری را نیز دارند. بیشتر دستگاه های همراه به صورت پالسی اکسیژن رسانی می­کنند ولی مدل هایی مانند Respironics و oxygen plus هستند که به صورت پیوسته نیز اکسیژن رسانی می­کنند.

 

شرکت های تولید کننده اکسیژن ساز

 

 • Airsep
 • Devilbess
 • Inogen
 • Longfian
 • MIC
 • EMG
 • Yuwell
 • زیست تجهیز شریف

 

لوازم جانبی دستگاه اکسیژن ساز

 

لیوان مرطوب کننده

برای حذف نیتروژن از هوای اتاق ما مجبور به خشک کردن هوای محیط می­باشیم . این کار باعث می­شود اکسِزن خروجی نیزخشک باشد و از طرفی جذب اکسیژن مرطوب بسیار بیشتر از اکسِزن خشک می­باشد. اکسِژن خشک باعث خشکی در سیستم تنفسی و همچنین در طولانی مدت سبب آسیب به این سیستم می­شود لذا استفاده از مرطوب کننده بسیار الزامی می­باشد.

وسایل اکسیژن رسانی به بیمار

روش های مختلفی برای اکسیزن رسانی از دستگاه به بیمار وجود دارد که نازل Cannula و ماسک صورتی معروف ترین آن ها می­ باشد

 

نازل کانولا

از این وسیله برای انتقال اکسیژن از دستگاه به سیستم تنفسی فرد استفاده می­شوذ. این وسیله از یه شیلنگ باریک سیلیکونی تشکیل شده است یک طرف آن به ذستگاهع متصل است و طرف دیگر به دو بخش تقسیم شده و در داخل حفره بینی قرار می­گیرد.

ماسک صورتی

این وسیله یک ماسک ساده است که بر روی صورت بیمار وصل می­شود و دهان و بینی بیمار را داخل خود جای می­دهد .

 

خلاصه دستگاه اکسیژن ساز

 

 • اکسیژن ساز وسیله است که هوای اتاق را می­گیرد نیتروژن آن را حذف می­کند و اکسیژن طبی در اختیار بیمار قرار می­دهد.
 • این وسیله بسیار مقرون به صرفه تر از سیلندرهای اکسِژن موجود در بازار می­باشد.
 • این وسیله زمانی که بیمار میزان اکسیژن موجود در خون کمتری از حالت عادی دارد مورد استفاده قرار میگیرد.
 • دو مدل موجود است: خانگی و همراه
 • ماسک یا نازل کنار لیوان مرطوب کننده از جمله لوازم جانبی می­باشد که کنار دستگاه ازآن باید استفاده شود.

اکسیژن ساز ها به یک محصول مشهور در بین بیماران دنیا تبدیل شده است با توجه به این نکته که سیلندرهای اکسیژن خطرناک بوده و نیاز به پر کردن مجدد دارند، این دستگاه های می­تواند بهترین جایگزین برای کپسول باشد. از طرفی دیگر این مدل دستگاه ها بسیاری اقتصاذی بوده و میتواند باعث صرفه جویی در امور خانواده گردد.

 

 

 

هنگام خرید اکسیژن ساز به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

 1. خلوص اکسیژن در دستگاه اکسیژن ساز باید بین 93 تا 95 درصد باشد. این حد استاندارد و مانع از ایجاد تنگی نفس در بیمار می باشد.
 2. حجم اکسیژن تولید شده باید 5 لیتر باشد. (معمولا بسته به توصیه پزشک میزان جریان حد اکثر مجاز اکسیژن ۵ لیتر در دقیقه می باشد).
 3. صدای کمپرسور کمتر از 40 دسی بل باشد.
 4. مجهز به سیستم هشدار باشد تا در مواقع قطع و یا کاهش خلوص اکسیژن آلارم دهد.
 5. گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر میتواند تضمین سلامت و کیفیت دستگاه اکسیژن ساز می باشد.
 6. میزان مصرف انرژی در گروه A باشد.
 7. اکسیژن ساز خانگی باید مجهز به نبولایزر برای مصرف داروهای استنشاقی باشد.